Jaki kocioł gazowy wybrać

Przy wyborze kotła do ogrzewania domu warto zapoznać się dokładnie z jego parametrami. Należy brać pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale i liczbę członków rodziny.

Jeśli dobrze wybierzemy takie urządzenie, możemy zminimalizować koszty eksploatacji zużywanej energii. Dlatego też, nie może być on za duży, ponieważ będzie generował więcej gazu niż powinien. Kolejnym czynnikiem jest także ilość dostarczanej wody użytkowej. Istotna jest także właściwa ich instalacja.

Obecnie dostępnych jest kilka ich rodzajów. Pierwszym z nich jest kocioł dwufunkcyjny przepływowy. Nie ma on zbiornika z ciepłą wodą, a ilość takiej wody zależy od mocy grzewczej urządzenia. Niestety, nie można ich podłączyć do kolektorów słonecznych.

Drugim rodzajem są kotły jednofunkcyjne (kotłownie parowe). Posiadają one osobny zbiornik, w którym ogrzewana jest woda ciepła. W ich przypadku istnieje możliwość podłączenia ich do kolektorów. Kolejną zaletą jest też możliwość jego rozbudowy poprzez pompę ciepła czy też kominka.

Trzecim rodzajem są kotły kompaktowe. Mają one zabudowany zbiornik z ciepłą wodą użytkową. Są one przystosowane do współpracy z kolektorami słonecznymi, wydajne (choć głównie decyduje o tym tutaj ich pojemność i moc grzewcza). Jednak ich połączenie z kolektorami jest bardzo trudne. W przypadku mocy grzewczej, to jest to uzależnione od temperatury zewnętrznej i zapotrzebowania na ciepło technologiczne domowników. Pomieszczenie zazwyczaj potrzebuje około połowę ciepła, na jakie została zaprojektowana taka instalacja ciepła.

Mając więc na uwadze oszczędności w domowym budżecie warto precyzyjnie podejść do tematu i wybrać taki kocioł, który zapewni niskie koszty ogrzewania.

Dodaj komentarz